
Folie flex i flock to jedne z tańszych i ciekawszych metod zdobienia odzieży. Folie różnią się od siebie kilkoma szczegółami, każda z foli przejawia unikalne dla siebie cechy. Czytając ten artykuł, dowiesz się, na czym polegają te różnice!
Spis treści:
1. Czym są folie flex i flock?
2. Jakie są różnice pomiędzy foliami flex i flock?
3. Zdobienie foliami poprzez termotransfer.
4. Koszty zdobienia folią flex i flock oraz zalety i wady tych metod.
5. Wymagania projektowe przy zdobieniach folią.
6. Podsumowanie
Czym są folie flex i flock?
Folie flex i flock to specjalne folie służące do wycinania kształtów na ploterze tnącym i zdobienia odzieży.

Metoda zdobienia foliami flex i flock opiera się na termotransferze, czyli "wgrzewaniu" wyciętej folii w materiał przy użyciu prasy umożliwiającej stworzenie dużego nacisku i temperatury.
Jakie są różnice pomiędzy foliami?
Folie różnią się składem i efektem nadruku. Folie flex produkuje się z PVC lub poliuretanu, natomiast folie flock z włókien celulozowych. Te pierwsze odznaczają się gładką powierzchnią po wgrzaniu w materiał, te drugie z kolei cechuje wyczuwalny "meszek" przy dotyku.
Korzystając z foli flock można uzyskać ciekawe imitacje przy zdobieniu odzieży, natomiast folia flex występuje w różnych wariantach kolorystycznych i wersjach np. odblaskowych, brokatowych, neonowych, holograficznych itp.
Zdobienie foliami poprzez termotransfer.

Folię wraz z podkładem aplikuje się na materiał i wygrzewa za pomocą prasy.
♦ Folie wycina się do pożądanego kształtu na podstawie wcześniej stworzonego projektu w programie graficznym.
♦ Wycięte projekty znajdują się na specjalnym podkładzie klejącym, który następnie aplikuje się z folią na docelowy materiał np. koszulkę.
♦ Następnie należy wgrzać folię z podkładem w materiał przy użyciu konkretnego docisku, temperatury oraz czasu.
♦ Po upływie określonego czasu podkład, który pozostał, zdejmuje się na zimno lub ciepło, natomiast folia została wgrzana w materiał.
♦ Koszulka jest gotowa!
Koszty zdobienia folią flex i flock oraz zalety i wady tych metod.

Koszty znakowania powyższymi metodami nie należą do najtańszych. Folia flex jest tańsza od foli flock ze względu na prostszy efekt, jaki tworzy po wygrzaniu.
Obie folie świetnie znoszą pranie przy zachowaniu odpowiednich zasad.
Wadą obu folii jest to, że prezentują ograniczony zakres barw przy nadrukach, trudne są też realizacje bardzo małych elementów tekstu lub bardzo skomplikowanych kształtów. Projekty wielokolorowe bazujące na skomplikowanych odcieniach, przejściach tonalnych, są praktycznie niemożliwe do stworzenia przy użyciu tych mediów.
Wymagania projektowe przy zdobieniach folią.
Projekty stosowane przy wycinaniu folii powinny być stworzone w wektorach - ich jakość musi być bardzo wysoka.
Kliknij poniższy baner, sprawdź, jak powinny być przygotowane projekty graficzne!

Przykładowy projekt napisu do cięcia na ploterze tnącym.
Linia przerywana zostanie nacięta przez ploter, aż do podkładu, natomiast obszar szary zostanie usunięty i zutylizowany. Obszar biały napisu zostanie przeniesiony na podkładzie na obszar docelowy np. koszulkę i zostanie wgrzany w materiał. Po wygrzaniu podkład zostanie usunięty, a koszulka będzie gotowa.
Podsumowanie
Folie flex i flock pozwalają na tworzenie interesujących imitacji, znajdują zastosowanie w branżach zawodowych do nadruków koszulek specjalistycznych i nie tylko! Z pewnością obie metody i produkty wytworzone przy ich użyciu spełniają osobliwe potrzeby wielu branż i są godne uwagi.
Mamy nadzieję, że po tej lekturze wiesz o wiele więcej na temat technik zdobienia odzieży foliami flex i flock.
Koniecznie zerknij na nasze tekstylia wykonane przy użyciu foli flex i flock!